Leczenie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych i bólu

Bóle głowy mylone z migreną, bóle mięśni twarzy promieniujące do zębów, skroni, czoła i oczodołów to częste powikłania zaburzeń funkcji stawów skroniowo-żuchwowych

Zaburzenia funkcji stawów skroniowo-żuchwowych występują u ponad 15% ludzi dorosłych, najczęściej w przedziale wiekowym 20-40 lat. Cierpią na nie częściej kobiety niż mężczyźni. Tylko 5% szuka pomocy lekarza i leczy się. Można sądzić, że przypadków zaburzeń funkcji stawów skroniowo-żuchwowych skąpoobjawowych lub jeszcze bezobjawowych jest dużo więcej. Kiedy podczas otwierania i zamykania ust widzimy w lustrze zbaczanie żuchwy, słyszymy chrobotanie lub trzaski, kiedy jest cicho a my słyszymy szum w uszach lub tętnienie, kiedy zdajemy sobie sprawę że zaciskamy mimowolnie zęby, zgrzytamy we snie, kiedy musimy mocno docisnąć zęby aby pasowały do siebie, kiedy pojawiają się mechaniczne uszkodzenia zębów lub są nadmiernie starte, kiedy zaczynają być ruchome lub nadwrażliwe, pojawiają się bóle mięśni żujących, czasem bóle potyliczne ...  to znaczy, że dawno powinniśmy byli zacząć leczenie. Wszystkie te objawy i każdy z osobna mówią nam, że potrzebna jest nam pomoc lekarza. Przyczyn zaburzeń funkcji stawów skroniowo-żuchwowych jest wiele. Od wad zgryzu, braków zębów, złego leczenia protetycznego, wad postawy, urazów mechanicznych, infekcji aż po przewlekłe napięcia nerwowe. Pośród tych wielu przyczyn opisuje się ostatnio przewlekłe zapalenie przyzębia. Skłania ono pacjentów do odruchowego unikania żucia pokarmów stroną chorą i żucia stroną zdrową lub mniej chorą. Poza świadomością pacjentów utrwala się nawyk żucia jednostronnego. Rozwija się kaskada niekorzystnych zdarzeń z bolesnymi przykurczami mięśni twarzoczaszki. W efekcie "lewarowania" z jednej strony nasilają się bóle mięśni twarzy promieniujące do głowy i zębów, z drugiej nasila się choroba przyzębia i zwyrodnienie stawu z bólem i utrwalającą się dysfunkcją. Leczenie zaczynamy od opanowania bólu i bolesnych napięć mięśniowych. "Deprogramujemy" rozluźniając mięśnie i wyznaczając prawidłową pozycję oraz tor prowadzenia żuchwy podczas otwierania i zamykania ust. Stabilizujemy zwarcie indywidualnie wykonaną protetyczną szyną deprogramującą. Likwidujemy stany zapalne przyzębia. Często potrzebne jest wdrożenie leczenia protetycznego lub ortodontycznego. Leczenie wymaga zdecydowanych systemowych działań i kompleksowych zabiegów wspomaganych terapią manualną wykonywaną przez rehabilitanta. Zdyscyplinowana współpraca pacjenta jest nieodzowna.

Nieleczone zaburzenia funkcji stawów prowadzą nieuchronnie do zwyrodnień, a w następstwie do narastających bólów twarzy i bólów głowy o nasileniu i charakterze bólów migrenowych.  

 

 

Możliwe jest płacenie ratalne. Informacja i aplikacja na stronie : https://online.mediraty.pl/index.php?klinikain

 

wróć