Leczenie bólu i dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych

Bóle głowy mylone z migreną, bóle mięśni twarzy promieniujące do zębów, skroni, czoła i oczodołów to częste powikłania zaburzeń funkcji stawów skroniowo-żuchwowych.

Zaburzenia funkcji stawów skroniowo-żuchwowych występują u ponad 15% ludzi dorosłych, najczęściej w przedziale wiekowym 20-40 lat. Cierpią na nie częściej kobiety niż mężczyźni. Tylko 5% szuka pomocy lekarza i leczy się. Można sądzić, że przypadków zaburzeń funkcji stawów skroniowo-żuchwowych skąpoobjawowych lub jeszcze bezobjawowych jest znamiennie więcej. Kiedy podczas ruchu żuchwy zaczynamy słyszeć trzaski lub dźwięki podobne do pisków, odczuwamy ból lub przy otwieraniu ust żuchwa zbacza z prawidłowego toru to znaczy, że dawno powinniśmy byli zacząć leczenie. Przyczyn zaburzeń funkcji stawów skroniowo-żuchwowych jest wiele. Od wad zgryzu, braków zębów, złego leczenia protetycznego, wad postawy, urazów mechanicznych, infekcji aż po przewlekłe napięcia nerwowe. Pośród tych wielu przyczyn opisuje się ostatnio przewlekłe zapalenie przyzębia. Skłania ono pacjentów do odruchowego unikania żucia pokarmów stroną chorą i żucia stroną zdrową lub mniej chorą. Poza świadomością pacjentów utrwala się nawyk żucia jednostronnego. Rozwija się kaskada niekorzystnych zdarzeń z bolesnymi przykurczami mięśni twarzoczaszki. W efekcie "lewarowania" z jednej strony nasilają się bóle mięśni twarzy promieniujące do głowy i zębów, z drugiej nasila się choroba przyzębia i zwyrodnienie stawu z bólem i utrwalającą się dysfunkcją. Leczenie zaczynamy od opanowania bólu i bolesnych napięć mięśniowych. Stabilizujemy zwarcie szynami protetycznymi. Likwidujemy stany zapalne przyzębia. Często potrzebne jest wdrożenie leczenia protetycznego lub ortodontycznego. Leczenie wymaga zdecydowanych systemowych działań i kompleksowych zabiegów wspomaganych terapią manualną. Zdyscyplinowana współpraca pacjenta jest nieodzowna.

Nie leczone zaburzenia funkcji stawów prowadzą nieuchronnie do zwyrodnień, a w następstwie do narastających bólów twarzy i bólów głowy o nasileniu i charakterze bólów migrenowych.  

 

 

Możliwe jest płacenie ratalne. Informacja i aplikacja na stronie : https://online.mediraty.pl/index.php?klinikain

 

wróć