Co to jest halitoza?
Wiele osób zastanawia się, co to jest halitoza. Jest to bowiem pojęcie, o którym bardzo często można usłyszeć w reklamach gum do żucia lub preparatów do higieny jamy ustnej. Otóż halitoza to nic innego, jak określenie na nieprzyjemny zapach z ust. Najczęściej halitoza ma podłoże fizjologiczne i związana jest np. ze zmniejszoną produkcją śliny lub spożywaniem niektórych pokarmów, które pozostawiają nieprzyjemny zapach w jamie ustnej. Może mieć ona również charakter patologiczny, co oznacza, że powstaje ona na skutek choroby. Jak pozbyć się halitozy? Czy da się ją całkowicie wyleczyć? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.
Od czego jest halitoza?
Halitoza to inaczej nieprzyjemny zapach wydzielający się z jamy ustnej podczas wydychania powietrza. Jest on wyczuwany przez pacjenta oraz przez osoby, które znajdują się w jego otoczeniu. To właśnie z tego powodu halitoza jest dolegliwością, która w dużym stopniu potrafi uprzykrzyć życie i pogorszyć jego jakość. Wpływa ona bowiem na spadek poczucia własnej wartości i trudności w nawiązywaniu nowych relacji. Zanim przejdziemy do sposobów leczenia halitozy, warto poznać jej rodzaje. Halitoza dzieli się na prawdziwą oraz rzekomą.
Halitoza prawdziwa to przykry zapach z ust, który jest obiektywnie wyczuwany przez pacjenta i osoby w jego otoczeniu. Najczęściej występuje po nocnym wypoczynku i wpływ na jej występowanie ma zmniejszona produkcja śliny. Ustępuje ona po umyciu zębów lub wypiciu wody. Halitoza prawdziwa może być również wywołana spożywaniem niektórych pokarmów, które pozostawiają nieprzyjemny zapach w jamie ustnej, a także może być skutkiem palenia papierosów. Halitoza prawdziwa może mieć również charakter patologiczny, co oznacza, że powstaje ona na skutek choroby.
Innym rodzajem halitozy jest halitoza rzekoma. Wiele osób może zadać sobie pytanie, co to jest halitoza rzekoma. Jest to nic innego jak zjawisko, w którym pacjent odczuwa nieprzyjemny zapach z ust, jednak nie jest on w żaden sposób potwierdzony przez badanie halimetrem oraz opinie innych osób. Odmianą halitozy rzekomej jest halitofobia, czyli niepokój związany z przekonaniem o występowaniu nieprzyjemnego zapachu z ust, mimo że w rzeczywistości nieprzyjemny zapach nie występuje.
Jak się pozbyć halitozy?
Leczenie halitozy należy rozpocząć od zidentyfikowania przyczyny jej występowania. Jeśli pacjent cierpi na nieprzyjemny zapach z ust w wyniku choroby, kluczem do pozbycia się halitozy jest wyleczenie konkretnej jednostki chorobowej, która wywołuje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.
W leczeniu halitozy stosuje się również tzw. postępowanie objawowe, które polega na poprawie higieny jamy ustnej, unikaniu niektórych pokarmów, zaprzestaniu palenia papierosów oraz żuciu gumy odświeżającej oddech.
Czy można wyleczyć halitozę?
Jeśli już wiesz, co to jest halitoza i cierpisz na taką przypadłość, dobrą wiadomością jest to, że halitozę można bez problemu wyleczyć. Kluczem do pozbycia się halitozy jest zdiagnozowanie jej przyczyny. Najczęściej występuje ona na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub palenia tytoniu. W takiej sytuacji należy zmienić swoje codzienne nawyki, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej. Jeśli jednak halitoza spowodowana jest chorobą, np. refluksem żołądkowo-przełykowym, kluczem do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust jest wyleczenie choroby.