Leczenie ukruszonego zęba
Ukruszenie zęba, szczególnie przedniego, to niemały problem estetyczny, a w zależności od wielkości uszkodzenia, również zdrowotny. Złamanie zęba i utrata jego części zdarza się najczęściej w wyniku wypadków samochodowych, uprawiania sportu czy upadku. Czy możliwe jest leczenie ukruszonego zęba? W jaki sposób można uzupełnić ubytek, i czy konieczne jest usunięcie pozostałej części zęba?
Co zrobić z ukruszonym zębem?
Złamanie lub ukruszenie zęba najczęściej dotyczy zębów przednich i może nastąpić w wyniku wypadków komunikacyjnych, gryzienia bardzo twardych pokarmów, sporty kontaktowe, pobicia, próba podważenia zębami różnych przedmiotów, takich jak kapsel od butelki, ale również skrajnego osłabienia zębów, na przykład z powodu zaawansowanej próchnicy lub znacznych niedoborów witamin. Czasem ułamany fragment zęba zostaje połknięty lub zgubiony, jednak jeśli tak się nie stało, warto wziąć go ze sobą, niezwłocznie po wypadku udając się do dentysty.
Leczenie ukruszonego zęba
Ponieważ nasz organizm nie ma możliwości regeneracji fragmentów zęba, leczenie ukruszonego zęba nie jest możliwe. Natomiast tym, co można zrobić, jest zabezpieczenie go przed kolejnymi urazami i przywrócenie estetycznego wyglądu. W zależności od stanu zęba, a także ogólnego stanu uzębienia pacjenta, dentysta doradzi prawdopodobnie jedno z tych rozwiązań – licówkę, bonding zęba, koronę lub pełny implant zęba. Jeżeli uszkodzenie zęba powstało w wyniku bardzo zaawansowanej próchnicy i miazga zęba daje objawy zakażenia, konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, które jednak nie ma wpływu na wygląd zęba i nie naprawia pęknięć w szkliwie. Leczenie kanałowe wykonuje się w pierwszej kolejności w stosunku do napraw estetycznych.
Jak można uratować ukruszony ząb?
W wypadku każdego rodzaju ukruszenia, złamania lub wybicia zęba należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem, który doradzi najlepsze w danym wypadku postępowania. Przy niewielkich uszkodzeniach oraz pęknięciach szkliwa, które wystąpią na zdrowym zębie, zazwyczaj wystarczy założyć tak zwaną białą plombę z termoutwardzalnego tworzywa lub wykonać bonding zęba, który polega na uzupełnieniu ubytków żywicą kompozytową. Oba rozwiązania gwarantują naturalny wygląd zębów. W przypadku cięższych urazów konieczne może być założenie licówek, czyli cienkich, najczęściej porcelanowych płatków przymocowywanych na zewnętrznej części zęba, a nawet korony protetycznej, którą zakłada się na spiłowany i odpowiednio przygotowany ząb.
Wszystkie powyższe metody dotyczą przypadków, w których uszkodzeniu uległa jedynie korona zęba. Jeżeli złamany ząb jest dotknięty zaawansowaną próchnicą, zakażenie musi zostać wyleczone przed podjęciem decyzji o rozwiązaniach natury estetycznej. Gdy ząb jest naprawdę poważnie uszkodzony lub pacjent zgłosił się do dentysty ze znacznym opóźnieniem, które spowodowało wystąpienia zakażenia lub innych komplikacji, konieczne może okazać się usunięcie zęba i zastąpienie go implantem lub innego rodzaju protezą dentystyczną.