Co na opuchnięte dziąsła od zęba?
Powszechnie sądzimy, że problemy w jamie ustnej dotyczą tylko zębów. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz próchnicy może się nam jeszcze coś złego przydarzyć. Im bardziej tak uważamy, tym większe jest zaskoczenie, gdy pojawiają się dość nietypowe dolegliwości, takie jak np. spuchnięte dziąsła. Nie trzeba się jednak tym przesadnie martwić, ponieważ kłopot ten da się dość łatwo rozwiązać. Co na opuchnięte dziasla od zeba i jak poradzić sobie z tą dolegliwością?
Opuchnięte dziąsła – jakie są przyczyny?
W dzisiejszych czasach wszyscy chcą otrzymać odpowiedzi na swoje pytania natychmiast i bez zbędnej zwłoki. W przypadku problemów zdrowotnych zasadne jest, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat istoty problemu, a nie tylko tego, jak go rozwiązać. W końcu, po co szukać, co na opuchnięte dziasla od zeba, jeśli nie usunie się przyczyny i opuchlizna szybko ponownie powróci?
Zdecydowanie jednym z najczęstszych powodów pojawiania się na dziąsłach opuchlizny jest stan zapalny wywołany obecnością kamienia nazębnego na dziąsłach. W chwili, gdy kamień dotrze do dziąseł, a nawet pojawi się na zębach pod linią dziąsła, bardzo szybko dochodzi do powstawania opuchlizny.
Oczywiście na tym nie koniec, ponieważ opuchlizna dziąseł może pojawić się także w wyniku mechanicznego podrażnienia np. nieostrożnym przegryzaniem jedzenia lub picia zbyt ciepłych napojów. Często opuchliznę obserwuje się także w przypadku reakcji alergicznej na określony pokarm.
Spuchnięte dziąsła – jak leczyć?
Bez względu jednak na to, jaka jest dokładnie przyczyna pojawiania się opuchlizny dziąsła, wszyscy chcemy jak najszybciej się jej pozbyć – w końcu towarzyszy jej ogromny dyskomfort. Co na opuchnięte dziasla od zeba i jak zniwelować ból?
Jeśli nie możemy od razu udać się do specjalisty po pomoc, dobrym pomysłem będzie płukanie jamy ustnej szałwią lub rumiankiem. Zioła te posiadają silne działania przeciwzapalne i są w stanie szybko znieść obrzęk na dziąśle.
Oczywiście zdecydowanie najlepiej z takim problemem udać się prosto do specjalisty. Stomatolog po przeanalizowaniu problemu przepisze pacjentowi odpowiednie leki, które pozwolą uśmierzyć ból oraz zmniejszyć, a z czasem całkowicie zlikwidować opuchliznę na dziąśle. Najczęściej w takiej sytuacji przepisywana jest specjalna pasta.
Pasta na zapalenie dziąseł
Jeśli udamy się do stomatologa z opuchlizną na dziąsłach, najpewniej przepisana nam zostanie specjalistyczna pasta. Posiada ona naprawdę niezwykłe działanie regeneracyjne — nie tylko zniesie opuchliznę z dziąsła, lecz dodatkowo rozpocznie procesy regeneracyjne i wzmacniające, co pozwoli odbudować jego strukturę. Co bardzo ważne, ma ona także silne działanie zwiększające miejscowo krzepliwość krwi, co pozwala zatamować krwawienia z dziąsła.
Jak często powinno się stosować taką pastę? Przyjmuje się, że najlepsze efekty osiąga się przy używaniu jej minimum dwa razy dziennie przez około 2 tygodnie. Gdy opuchlizna zejdzie, warto używać jej co jakiś czas w celu wzmocnienia struktury dziąsła.