Czy fluor jest zdrowy?
Fluor to pierwiastek chemiczny, który bardzo często jest kojarzony ze stomatologią. Ludzie mają różne opinie na temat fluoru i jego zastosowań. Jednak jak to wygląda naprawdę?
Czy fluor jest dobry na zęby?
Fluor jest niezbędny w procesie prawidłowego rozwoju i kształtowania się zębów. W przypadku uzębienia odgrywa istotną rolę w walce z próchnicą czy reminalizacji szkliwa. Bardzo łatwo rozpuszcza się w jamie ustnej, dzięki czemu może zaprezentować swoje właściwości.
Szczotkowanie zębów to podstawa, jeśli chcemy utrzymać dobry stan uzębienia. Dlatego oprócz szczoteczki niezwykle ważnym aspektem jest pasta do zębów. Każdy człowiek ma inną odporność na próchnicę, a co za tym idzie inne potrzeby. Fluor przede wszystkim zapobiega tworzeniu się związków próchniczych, ale również stymuluje tworzenie się nowej tkanki kostnej. Wyłączenie go z codziennego życia może być tragiczne w skutkach, albowiem niedobory fluoru mogą niszczyć szkliwo.
Czy fluor niszczy szkliwo?
W Internecie pojawia się wiele pytań, czy fluor jest zdrowy. Duża część twierdzi, że nie i próbuje przekonać pozostałych do swoich racji. Tak naprawdę są to osoby, które nie posiadają wiedzy na temat istoty fluoru w dentystyce. Ludzie zarzucają temu pierwiastkowi, że niszczy szkliwa. Prawda wygląda zupełnie inaczej, albowiem to niedobory fluoru negatywnie wpływają na szkliwo. Zbyt mała ilość fluoru sprawia, że szkliwo staje się cieńsze, mniej odporne, a także bardziej podatne na uszkodzenia w postaci pęknięć i innych uszkodzeń mechanicznych.
Odpowiadając na pytanie, czy fluor jest zdrowy pamiętajmy, że jest zdrowy, jeśli jest przyjmowany w odpowiednich ilościach. Zawartość fluoru w paście do zębów z fluorem jest na tyle niska, aby była bezpieczna dla naszego zdrowia. Dlatego wszystkie mity, które mówią, że fluor szkodzi naszej jamie ustnej i uzębieniu są nieprawdziwe.
Wiele opinii powstaje wokół tezy, że fluor jest toksyczny. Jednak w takich ilościach nie zaszkodzi naszemu organizmowi, a wręcz pomoże w dalszym procesie rozwoju.
Co zamiast fluoru?
Jeśli decydujemy się na wyłączenie fluoru z codziennego życia możemy liczyć się z konsekwencjami, między innymi osłabieniem szkliwa czy większą podatnością na próchnicę. Jednak jeśli wciąż nie jesteśmy przekonań czy fluor jest zdrowy to możemy rozważyć używanie past bez tego pierwiastka. Najczęściej są to pasty ziołowe, a alternatywą może być syntetyczny hydroksyapatyt. Jego produkcja jest o wiele droższa, dlatego nie ma potencjału aby zastąpić fluor we wszystkich pastach. Jego ilość jest mniejsza niż fluoru w standardowej paście. Jednak, mimo że hydroksyapatyt ma właściwości reminalizujące szkliwo, to nie są to właściwości tak mocne, jak w przypadku fluoru. Podobnie w przypadku ziół, które też nie mają tak silnych i korzystnych właściwości jak fluor. Jednak, jeśli zdecydujemy się na ziołowe pasty, to warto rozejrzeć się za tymi, które są bogate w ekstrakty z szałwii, rumianku, czarnuszki i tym podobnych. Fluor ma wiele korzystnych właściwości, dlatego, zanim go wyeliminujemy z życia trzeba się dokładnie zastanowić, czy jest to tego warte.