Czy zajadami można się zarazić?
Zajady to bolesne pęknięcia skóry w kącikach ust, które trudno się goją i stanowią problem natury estetycznej. Wielu osobom od razu kojarzą się z inną przypadłością, która lokalizuje się najczęściej w pobliżu ust – silnie zakaźną opryszczą. Jednak przyczyny tych dwóch dolegliwości są zupełnie inne, podobnie jak leczenie. Dowiedz się, czy zajadami można się zarazić, dlaczego powstają i jak się ich pozbyć.
Zajady – co warto o nich wiedzieć?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że zajady nie są wywoływane przez patogeny, jedynie ulegają późniejszemu zakażeniu. Skóra w kącikach ust jest wrażliwa i narażona na uszkodzenia, które mogą prowadzić do powstania niegojących się zajadów, jeżeli wystąpią też inne z wymienionych czynników – zakażenie drożdżakami lub bakteriami które naturalnie bytują na skórze, nawykowe oblizywanie warg lub kącików ust, obniżona odporność, nadmierne spożycie węglowodanów, niedobory pokarmowe, palenie, atopowe zapalenie skóry, reakcje alergiczne czy zaburzenia wydzielania śliny. Problem może dotyczyć również dzieci używających smoczka i w okresie ząbkowania, kiedy wkładają do ust różne przedmioty. Zajady mogą utrzymywać się od kilku dni do nawet kilku lat, kiedy pozostają nieleczone lub niewłaściwie ustali się ich przyczynę.
Jak skutecznie wyleczyć zajady?
Zajady nie tylko nie wyglądają zbyt estetycznie, ale są również bolesne. Żeby się ich pozbyć, najczęściej wystarczy zastosowanie domowych sposobów. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą higienę jamy ustnej, a także zadbać o różnorodną dietę, ponieważ zajady często są związane z niedoborami. Pęknięcia w kącikach ust można smarować oliwą z oliwek lub innym naturalnym olejem bogatym w witaminy, a także można kilka razy dziennie nałożyć na nie miód, który ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Osoby, którym pomimo kilkudniowego stosowania środków domowych objawy nie ustąpiły, powinny zwrócić się do lekarza. Lekarz powinien ustalić dokładną przyczynę powstania zajadów i na tej podstawie przepisać odpowiedni sposób leczenia, na przykład specjalne maści przeciwgrzybicze lub przeciwbakteryjne. Preparat na zajady powinien zawierać w swoim składzie również substancje o działaniu odżywczym i nawilżającym.
Czy zajadami można się zarazić?
Skoro zranienia w kącikach ust nie goją się między innymi z powodu występowania bakterii lub grzybów, to czy zajadami można się zarazić przy bezpośrednim kontakcie, podobnie jak w przypadku opryszczki? Odpowiedź na to pytanie brzmi – nie, zajady nie są zaraźliwe. Na skórze naturalnie występuje flora bakteryjna, która w szczególnych wypadkach może być odpowiedzialna za zakażenia, jednak nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla innych osób. Choć z powodu swojego wyglądu oraz umiejscowienia w okolicy warg zajady mogą mylić się z opryszczką, powody ich powstawania, a co za tym idzie, przebieg i leczenie, są zupełnie inne. Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z niezakaźnymi zajadami? W przeciwieństwie do opryszczki, zajady najczęściej występują obustronnie.