Erozja szkliwa – jak leczyć?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważny jest wpływ codziennej diety na zdrowie i wygląd zębów. Oczywiście znaczna część społeczeństwa wie o tym, że słodycze przyczyniają się do powstawania próchnicy, a częste picie kawy i herbaty powoduje przebarwienia, jednak bardzo mało osób ma świadomość tego, jak szkodliwy jest wpływ kwaśnych składników diety na zdrowie zębów. Długie działanie kwasów, zarówno tych pokarmowych, jak i wynikłych z różnego rodzaju chorób, może skutkować erozją szkliwa. Erozja szkliwa jak leczyć? Czym właściwie charakteryzuje się ta przypadłość? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.
Kwasowa erozja szkliwa
Erozja szkliwa to nic innego, jak osłabienie i utrata zewnętrznej części szkliwa spowodowana utratą tkanek twardych zębów na skutek działania kwasów. Szkodliwe dla zębów kwasy mogą pochodzić zarówno z pożywienia, jak i również być skutkiem niektórych chorób. Wśród produktów spożywczych, które przyczyniają się do powstawania erozji szkliwa, należy wyróżnić szczególnie cytrusy oraz wszelkiego rodzaju soki owocowe.
Statystyki wykazują, że erozja szkliwa to przypadłość, która dotyka prawie 30% osób. Co ciekawe, najwyższą zachorowalność na kwasową erozję szkliwa odnotowuje się u osób w przedziale wiekowym 18-24 lata. Wynosi ona nieco ponad 33% ze wszystkich grup wiekowych.
Przyczyny, objawy i leczenie
Kwasowa erozja szkliwa jak leczyć? Takie pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, które na co dzień borykają się z tą przykrą dolegliwością. Niestety okazuje się, że ubytki powstałe na skutek kwasowej erozji szkliwa są nieodwracalne. Istnieje jedynie możliwość wypełnienia ubytków przy użyciu specjalnych materiałów. To właśnie dlatego profilaktyka oraz zmiana nawyków żywieniowych są tak ważne w kontekście dbania o zdrowe i piękne zęby.
Objawy erozji szkliwa początkowo są nieodczuwalne. Pierwszym sygnałem alarmowym, który skłania pacjenta do wizyty u stomatologa, jest nieprzyjemny ból spowodowany podczas spożywania ciepłych i zimnych pokarmów. Najczęściej po zbadaniu źródła problemu okazuje się, że w strukturze zęba zaszły zmiany, które mają postać gładkich i płaskich ubytków na powierzchniach płaskich zębów. Taki wygląd zęba w połączeniu z nadwrażliwością zazwyczaj świadczy o erozji szkliwa.
Przyczyną erozji szkliwa jest natomiast szkodliwe działanie kwasów pochodzących z pożywienia oraz tych powstałych na skutek różnego rodzaju dolegliwości, takich jak np. refluks żołądkowo-przełykowy.
Czy da się odbudować szkliwo?
Erozja szkliwa jak leczyć? Jest to pytanie, które zadaje sobie bardzo wiele osób dotkniętych tym problemem. Okazuje się niestety, że ubytki powstałe na skutek kwasowej erozji szkliwa są nieodwracalne. Oznacza to, że szkliwo nie ma zdolności do regenerowania się, a jedyną możliwością uzupełnienia ubytków powstałych na skutek szkodliwego działania kwasów, jest ich uzupełnienie przy użyciu specjalnych materiałów. Najlepszym sposobem na uniknięcie erozji szkliwa jest ograniczenie spożywania kwaśnych potraw oraz wyleczenie chorób, które mogą wpływać na rozwój tej dolegliwości.