Jak nie zgrzytać zębami w nocy?
Zgrzytanie zębami w nocy wydaje się pozornie błahym zjawiskiem, jednak nieleczony problem może nieść ze sobą poważne konsekwencje w przyszłości. Bruksizm, bo taką nazwę nosi ta przypadłość, może powodować dolegliwości takie, jak napięciowe bóle głowy czy szczękościsk. Jak nie zgrzytać zębami w nocy? Czym spowodowany jest brusksizm? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.
Co powoduje zgrzytanie zębami w nocy?
Jeszcze do niedawna zgrzytanie zębami przez sen oraz nadmierne zaciskanie szczęki były uznawane za skutki nieleczonych problemów stomatologicznych, związanych z wadami zgryzu. Z biegiem lat okazało się, że zgrzytanie zębami w nocy to problem o wiele bardziej złożony, dotykający sfery psychosomatycznej. Oznacza to, że bruksizm spowodowany jest większą ilością czynników, niż powszechnie sądzono. Oczywiście nieleczone wady zgryzu mają kluczowe znaczenie w kwestii występowania tego problemu, jednak bardzo często zgrzytanie zębami w nocy może być spowodowane takimi czynnikami, jak:
- niedobory witamin,
- przerost migdałków,
- zbyt częste żucie gumy,
- choroby psychiczne,
- nadmierny stres.
Warto mieć świadomość tego, że przyczyny zgrzytania zębami w nocy nie zostały do końca zbadane, a możliwych powodów występowania tej dolegliwości istnieje naprawdę wiele. W związku z tym, w nasilonym stadium bruksizmu konieczne jest stosowanie środków zapobiegających postępowaniu tego zaburzenia.
Co zrobić, żeby nie zaciskać zębów w nocy?
Wiele osób, które cierpią na bruksizm, zastanawia się jak nie zgrzytać zębami w nocy. Istnieje kilka sposobów, które pomagają zwalczyć tą przykrą dolegliwość lub przynajmniej w znacznym stopniu redukują skutki zgrzytania zębami podczas snu. Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na pozbycie się problemu może być zastosowanie szyn relaksacyjnych. Ich stosowanie nie wymaga wcześniejszej konsultacji ze stomatologiem. Takie szyny można zakupić w aptekach lub sklepach stomatologicznych. Szyny relaksacyjne to specjalne nakładki, które formują się pod wpływem ciepła. Wystarczy nagrzać taką nakładkę ciepłą wodą i dopasować ją do kształtu naszego zgryzu. Zastosowanie takiej nakładki eliminuje problem ze zgrzytaniem zębami w nocy.
Jak pozbyć się zgrzytania zębami podczas snu
Stosowanie szyn relaksacyjnych to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na wyeliminowanie problemu zgrzytania zębami w nocy. Nie jest to oczywiście jedyna metoda, która pomoże w pozbyciu się tej dolegliwości. Jednym ze sposobów leczenia bruksizmu jest unikanie wszelkich środków pobudzających przed snem. Jak wiadomo, zgrzytanie zębami w nocy w dużym stopniu spowodowane jest nadmierną aktywnością ośrodkowego układu nerwowego. Picie kawy przed snem lub spożywanie zbyt dużej ilości cukru może przyczyniać się do zwiększania jego aktywności, co z kolei może przyczyniać się do zgrzytania zębami podczas snu. Dla osób, które zastanawiają się jak nie zgrzytać zębami w nocy, bardzo pomocne może okazać się również zapanowanie nad stresem. Odpowiednie ćwiczenia relaksacyjne, które obniżają poziom napięcia, mogą się doskonale sprawdzić w leczeniu bruksizmu.