Przyczyny nieświeżego oddechu z ust

Na pytanie, z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się pacjenci do gabinetów dentystycznych, stomatolodzy odpowiadają, że jest to przede wszystkim próchnica, choroby przyzębia oraz nieświeży oddech z ust, czyli halitoza. Jest to dość powszechny problem, który dotyczy wszystkich niezależnie od wieku i płci. Najczęstszą jego przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jak można się domyślić, halitoza to stan dość uciążliwy, ponieważ wpływać może na własne samopoczucie, pewność siebie i relacje z otoczeniem. Co ważne, nieświeży oddech z ust może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Warto zatem wiedzieć, jakie mogą być jego przyczyny i jak sobie z nim radzić.

Co może oznaczać nieświeży oddech z ust?

Halitoza utrzymująca się przez dłuższy czas może mieć podłoże zdrowotne. Oznacza to, że przyczyną nieświeżego oddechu z ust może być choroba zatok, schorzenia układu pokarmowego bądź oddechowego. Mowa tu o sytuacji, w której na co dzień dba się właściwie o higienę jamy ustnej, a mimo to nieświeży oddech cały czas się utrzymuje. Jeśli zapach z ust jest dość kwaśny, wówczas oznaczać może to zapalenie błony śluzowej żołądka, chorobę wrzodową lub zespół złego wchłaniania. W każdej z tych sytuacji spożywany pokarm zalega w przewodzie pokarmowym, co w konsekwencji prowadzi do utrzymującego się przez cały czas nieświeżego oddechu z ust.

Halitoza świadczyć może również o problemach z trzustką, zwłaszcza jeśli dodatkowo występuje niestrawność. Jeśli trzustka nie pracuje właściwie, to dochodzi do nieprawidłowej produkcji enzymów trawiennych, co może się objawiać właśnie nieświeżym oddechem z ust. Wspomnieć jeszcze warto, że halitoza może być także objawem choroby wątroby, nerek, przewlekłego zapalenia zatok, a także chorób układu oddechowego. Oczywiście nie zawsze przyczyny nieświeżego oddechu z ust mają podłoże zdrowotne.

Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu z ust?

Najczęstszą przyczyną halitozy jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Wówczas nieświeży oddech powodowany jest przez rozwijające się w jamie ustnej bakterie. Konkretnie mowa jest tu o bakteriach beztlenowych, które znajdują się w szczelinach między zębami, w kieszonkach dziąsłowych, a także na języku. Bakterie beztlenowe żywią się resztami pokarmu, dlatego nie myjąc zębów systematycznie i właściwie tworzy się dla nich idealne środowisko. Bakterie rozkładają resztki pokarmów i w ten sposób tworzą się lotne związki zapachowe.

Wymieniając przyczyny nieświeżego oddechu z ust, na pewno wskazać trzeba również na nalot na języku. Mówiąc o nalocie, ma się tu na myśli gromadzenie się na języku resztek pokarmów, białka śliny, pozostałości po kawie, herbacie i nikotynie w przypadku osób palących. Do tego dochodzą oczywiście również bakterie. Utrzymujący się nalot na języku może przyczynić się do rozwoju procesów gnilnych, a to z kolei do nieświeżego oddechu. Wśród innych przyczyn halitozy wymienić można także występowanie kamienia nazębnego, nieleczoną próchnicę, a także przewlekłe zapalenie przyzębia.

Jak leczyć nieświeży oddech z ust?

Wiedząc, jakie są najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu z ust, przejść można do tematu radzenia sobie z tym problemem. W pierwszej kolejności na pewno należy się udać do gabinetu stomatologicznego w celu oceny stanu uzębienia i przeprowadzenia ewentualnego leczenia. Mowa tu zwłaszcza o usunięciu kamienia nazębnego oraz o wyleczeniu zębów zaatakowanych przez próchnicę. Poza tym należy koniecznie dbać o właściwą higienę jamy ustnej. Innymi słowy, należy systematycznie i właściwie myć zęby. Te czyszczone powinny być 2-3 razy dziennie przez przynajmniej 3 minuty. Pamiętać trzeba, aby zęby za każdym razem myte były bardzo dokładnie. Poza tym warto regularnie korzystać z nici dentystycznych.

Aby pozbyć się problemu nieświeżego oddechu, zadbać trzeba również o stan języka. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnej skrobaczki do jego czyszczenia lub używanie żelu do czyszczenia języka o właściwościach antybakteryjnych. Warto także postawić na pasty i płyny odświeżające. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o konieczności picia dużej ilości wody. Wpływa to na utrzymywanie prawidłowego pH w jamie ustnej, a dodatkowo woda nawilża błonę śluzową. Jeśli powyższe sposoby nie okażą się skuteczne, wówczas należy udać się do lekarza, aby sprawdzić, czy nieświeży oddech w ustach nie ma podłoża zdrowotnego.