Po co gumki w aparacie ortodontycznym?

Aparat ortodontyczny to bardzo popularne rozwiązanie pozwalające wyleczyć nieprawidłowy zgryz. Używany jest on nie tylko w celach estetycznych, lecz również zdrowotnych. wiedzieć bowiem trzeba, że nieprawidłowo ułożone zęby mogą w bardzo negatywny sposób wpływać na ogólne zdrowie organizmu. Oczywiście w gabinecie stomatologicznym dostaniemy do wyboru kilka rodzajów aparatów naprawiających zgryz, lecz tym najpopularniejszym jest model z ligaturami, czyli gumkami. Po co gumki w aparacie ortodontycznym?

Jaką rolę odgrywają gumki w aparacie ortodontycznym?

Choć aparaty ortodontyczne są naprawdę bardzo popularne, to jednak wiele osób nie ma pojęcia, jak one działają. Nic więc dziwnego, że często zadajemy sobie pytanie, po co gumki w aparacie ortodontycznym. Jaką one odgrywają rolę podczas procesu leczenia krzywego zgryzu?

Najczęściej stosowany aparat ortodontyczny montowany jest do zębów na stałe. Oznacza to, że zamki, czyli metalowe elementy połączone z łukami aparatu, przyklejane są do szkliwa przy pomocy specjalnego kleju. Wiedzieć trzeba, że łuk aparatu nie może być sztywno połączony z zamkami, ponieważ doprowadziłoby to do uszkodzenia zębów, a nie ich wyleczenia. Pomiędzy tymi dwoma elementami musi znajdować się gumka, aby zabezpieczała zęby, lecz również zapobiegała wypadaniu łuków aparatu.

Czy można mieć aparat bez gumek?

Skoro wiemy już, po co gumki w aparacie ortodontycznym, należy się teraz dowiedzieć, czy można kupić taki aparat, który będzie gumek pozbawiony. Z jakiego powodu jest to dla wielu osób tak istotne?
Wiedzieć trzeba, że ligatury są bardzo dobrze widoczne z powodu swojego rozmiaru, a także koloru. Kontrastują one na tle zębów i to właśnie z nimi wiele osób kojarzy aparat. Nic więc dziwnego, że sporo z nas może się wstydzić noszenia aparatu właśnie z powodu gumek.

Co więcej, gumki w aparacie dość szybko się zużywają. Ich stan pogarszać się może do tego stopnia, że ze względów bezpieczeństwa wymagane będzie ich wymienienie na nowe. Rzecz jasna podnosi to koszt całego leczenia, a często także może przyczyniać się do wydłużenia okresu noszenia aparatu.
Czy można kupić aparat, który będzie pozbawiony ligatur? Oczywiście tak, ponieważ oferowane są także aparaty ruchome, które gumek są pozbawione. Wiedzieć jednak trzeba, że cena leczenia takim aparat jest zdecydowanie wyższa, a dodatkowo jest ono dłuższe. Często więc wiele osób mimo wszystko wybiera modele z gumkami, dzięki czemu szybciej będą mogli mieć ładne i proste zęby.

Ile nosi się gumki w aparacie ortodontycznym

Jak zatem widać, dla wielu osób największym problemem związanym z noszeniem aparatu ortodontycznego jest kwestia wymiany gumek. Zanim jednak podejmiemy decyzję o tym, który aparat wybrać, warto się jeszcze dowiedzieć, jak często w wersji stałej należy wymieniać ligatury. Czy trzeba to robić raz na kilka tygodni, czy miesięcy?
Przeważnie zaleca się, aby gumki były wymieniane na każdej wizycie kontrolnej, czyli raz na około 2 miesiące. Można ten czas nieco wydłużyć, jeśli szczególnie będzie się dbało o ich czystość.