Najlepsze irygatory do zębów

Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala zachować piękny wygląd i zdrowie zębów. To właśnie z tego powodu każdy człowiek z samego rana oraz przed położeniem się spać szczotkuje swoje uzębienie, starając się usunąć z niego zabrudzenie. Niestety w wielu przypadkach zwykłe szczotkowanie zupełnie się nie sprawdza. Z tego też powodu wielu specjalistów zaleca, aby dodatkowo używać irygatora. Czym jest to urządzenie i jak należy wybierać najlepsze irygatory do zębów?

Dlaczego warto używać irygatora do zębów?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak należy wybierać najlepsze irygatory do zębów. Czym powinny się one charakteryzować i jakie mieć możliwości? Zanim przejdzie się do omawiania konkretnych cech, najpierw warto omówić zasadność stosowania tego sprzętu.
Nie da się ukryć, że w naszych domach z roku na rok pojawia się coraz więcej urządzeń, które mają pomóc nam dbać o nasze ciała. Część z nich naprawdę działa, lecz są i takie, które okazują się tylko zwykłymi gadżetami. Do której grupy zaliczyć można irygator do zębów?
Szczotkowanie zębów, choć stanowi podstawę dbania o zęby, nie jest w stanie usunąć zabrudzenia ze wszystkich szczelin między zębami. Zabrudzenie w nich pozostaje i rozwijając się, szkodzi zębom. Jedynie irygator, który generuje silny strumień wody, jest w stanie usunąć z tych miejsc całe zabrudzenie. Jeśli będzie stosowany zrazem ze szczoteczką, uzyska się możliwość gruntownego i bardzo skutecznego czyszczenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze irygatora?

Jak więc widać, nikt nie powinien kwestionować zasadności posiadania w swojej łazience irygatora do zębów. Niestety mało osób zdaje sobie sprawę, jak się go powinno wybierać, co często skutkuje nabyciem nieodpowiedniego dla siebie modelu.
Zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas kupowania irygatora jest określenie tego, czy chce się mieć model mobilny, czy stacjonarny. Ten drugi jest zwykle bardzo duży i ciężki, lecz jednocześnie nieco wygodniejszy w użyciu, ponieważ na stałe podłączany jest do źródła wody i prądu. Odmiany mobilne przypominają swoim wyglądem nieco większą szczoteczkę do zębów i mogą być łatwo przenoszone, lecz jednocześnie nie posiadają tak dużej mocy strumienia wody.
Jeśli wybierze się model mobilny, bardzo ważne jest zwrócenie podczas zakupu uwagi na pojemność pojemnika na wodę, a także na to, jak duża będzie bateria zasilająca irygator. Te dwa elementy w znacznym stopniu wpływać będą na komfort użytkowania irygatora.

Czy irygator jest lepszy od nici dentystycznej?

Wiedzieć trzeba, że najlepsze irygatory do zębów kosztują zwykle tyle, ile wysokiej jakości szczoteczka do zębów. Co więcej, dla wielu osób sposób ich używania jest nieco nieprzyjemny i wywołuje spory dyskomfort. Zastanawiają się nad tym, czy bardzo popularna nić dentystyczna może być używana zamiast irygatora.

Nić służy dokładnie do tego samego celu co irygator, czyli ma za zadanie usuwać zabrudzenie z przestrzeni między zębami. Na uwadze należy jednak mieć to, że korzystanie z niej jest dłuższe, trudniejsze, a także obarczone pewnym ryzykiem uszkodzenia zębów. Z tego też powodu mimo wszystko zalecane są irygatory.