Leczenie choroby dziąseł

Choroby dziąseł mogą dotknąć każdego z nas, a przy tym znacząco utrudnić życie. Nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych komplikacji, dlatego ważne jest wykrycie ich w jak najwcześniejszym stadium i podjęcie próby ich leczenia.

Czy choroby dziąseł można wyleczyć?

Choroby dziąseł brzmią bardzo poważnie, jednak w świecie współczesnym medycyna jest na tak wysokim poziomie, że istnieje wiele rozwiązań, aby wyleczyć te dolegliwości. Najważniejsze jest rozpoznanie typu choroby i wykrycie jej jak najszybciej. Leczenie choroby dziąseł może być długotrwałe i kosztowne, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka może opierać się na szczotkowaniu zębów po każdym posiłku, aby uniknąć odkładania się nadmiaru płytki nazębnej. To właśnie płytka nazębna w głównej mierze jest odpowiedzialna za choroby. Początkowo może się wydawać niegroźna, jednak z czasem przyczynia się ona do tworzenia kamienia nazębnego. Ten produkt składa się ze związków mineralnych i bakterii próchnicotwórczych, a ich produkty metaboliczne znacząco wpływają na zapalenie dziąseł.

Leczenie choroby dziąseł przez dentystę

Dentyści są specjalistami zarówno w kwestii zębów, jak i całej jamy ustnej. To oni najczęściej wykrywają choroby dziąseł, albowiem nie są one na tyle uciążliwe w codziennym życiu, aby pacjent poważnie zwracał na nie uwagę. Dentysta, sprawdzając stan jamy ustnej często przeprowadza wywiad medyczny, dzięki któremu poznaje rutynę pacjenta i wyłapuje ewentualne nieprawidłowości. Sprawdzając stan jamy ustnej również może zauważyć niepokojące zmiany i na tej podstawie zaproponować odpowiednie kroki. Leczenie choroby dziąseł przez dentystę może polegać na profesjonalnym czyszczeniu, które nazywa się skaling. Zabieg ten polega na usuwaniu zalegających bakterii, które gromadzą się w formie płytki nazębnej. Dzięki temu zęby będą o wiele czystsze. Dodatkowo dentysta może przedstawić Ci sposoby na domowe leczenie choroby, które też będą skuteczne.

Czym są choroby przyzębia i jak je leczyć

Choroby przyzębia to szeroka grupa dolegliwości, które obejmują wszystkie tkanki utrzymujące zęby w zębodołach. Należą do nich tkanki: ozębna, okostna, kość wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy oraz dziąsło. Najczęściej spotykane to zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia, które inaczej jest nazywane paradontozą.

Główne etapy leczenie chorób przyzębia to higienizacja, zabiegi korekcyjne i działania podtrzymujące. W zależności od poziomu zaawansowania choroby, dentysta tworzy indywidualny plan leczenia. Higienizacja polega na dokładnym oczyszczeniu płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Jeśli choroba nie jest zaawansowana, to ten etap często jest w pełni wystarczający. Jednak, w niektórych przypadkach pacjent wymaga zabiegów korekcyjnych. Należą do nich naprawa i regeneracja uszkodzonych struktur przyzębia. Są to już zabiegi bardziej inwazyjne i wykonuje się je w przypadku naprawdę zaawansowanej choroby.