Czy stałe zęby mogą się ruszać?

Ząb u dorosłej osoby może się ruszać z różnych przyczyn. Wśród nich wymienić można chorobę dziąseł (parodontozę) oraz chorobę kości. Przyczyną może być również osłabienie zęba po urazie mechanicznym lub po leczeniu kanałowym. Warto dokładniej poznać przyczyny ruszających się zębów oraz wiedzieć, jak sobie z takim problemem skutecznie poradzić.

Ruszające się zęby

Czy stałe zęby mogą się ruszać? Niestety tak. Każdy ząb powinien być bardzo mocno i stabilnie osadzony w dziąśle oraz utrzymany w kości żuchwy bądź szczęki dzięki korzeniom. Tak przynajmniej powinno być przy zadbanym uzębieniu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zauważa się, że ząb w jamie ustnej zaczyna się ruszać. Przyczyny takiej sytuacji mogą być bardzo różne. Ważne jest jednak, aby zawsze w przypadku ruszającego się zęba udać się do gabinetu stomatologicznego.

Ruszające się zęby stałe – jak jest tego przyczyna?

Jak wspomniano, przyczyny ruszających się zębów mogą być różne. Czasem przyczyna jest nagła. Mowa tu choćby o urazie po uderzeniu. Przyczyną mogą być również stany przewlekłe. W tym przypadku wskazać można m.in. na chorobę dziąseł. Osłabienie zębów może także wystąpić po leczeniu kanałowym. W przypadku urazu mechanicznego należy jak najszybciej udać się do stomatologa. Jeśli bowiem ząb uległ zwichnięciu, to dentysta będzie mógł wprowadzić go na jego właściwe miejsce w szczęce. Zęby mogą się także ruszać w przypadku ich osłabienia wieloma wypełnieniami. Swój wpływ na ruchomość zębów może mieć również leczenie kanałowe. Wiedzieć bowiem trzeba, że wielokrotne leczenie zęba przyczynia się do utraty tkanek oraz osłabieniu jego stabilności.

Dlatego też ząb po leczeniu kanałowym powinien być zawsze dodatkowo wzmacniany. Samo rozchwianie się zębów wcale nie musi wystąpić nagle, lecz rozwijać może się bardzo powoli. Tak jest choćby w przypadku choroby przyzębia, czyli parodontozy. Dziąsła, a także poziom kości ulegają obniżeniu, a to z kolei sprawia, że zęby nie mają wystarczającego podparcia. Parodontoza rozwija się przede wszystkim w wyniku osadzającego się kamienia nazębnego, który bywa przyczyną stanu zapalnego dziąseł. Wiedząc już, czy stałe zęby mogą się ruszać i co może być tego przyczyną, warto zapoznać się ze sposobami radzenia sobie z tym problemem.

Leczenie ruchomości zębów

Najlepiej jest zadbać o właściwą profilaktykę. Mowa tu oczywiście o prawidłowej higienie jamy ustnej. Ważne są także regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Raz w roku powinno się usuwać kamień nazębny. Jeśli jednak mimo właściwej profilaktyki, problem ruszających się zębów nie znika, wówczas potrzebne jest odpowiednie leczenie. W przypadku ruszającej się jedynki często stosuje się specjalną szynę, która łączy siekacze i utrzymuje je w jednej pozycji. Taka szyna nie jest widoczna i nie powoduje większego dyskomfortu. Z kolei, jeśli ruszającym się zębem jest trzonowiec, to sprawa jest niestety dużo bardziej skomplikowana. Wynika to z tego, że często przyczyną ruszania się trzonowców jest kamień nazębny, który odkłada się poddziąsłowo. Wówczas konieczne staje się wykonanie zabiegu, jakim jest kiretarz, czyli skaling przykrytej dziąsłem powierzchni korzenia. Czy stałe zęby mogą się ruszać? Tak. Czy można temu zaradzić? Jak widać, na szczęście tak. Pamiętać jednak trzeba, że najważniejsza jest właściwa higiena jamy ustnej.