Jak wychodzą mleczaki?

Pierwszymi ząbkami pojawiającymi się u dziecka są oczywiście zęby mleczne. Niestety ich proces wyrzynania się nierzadko bywa dla malucha dość bolesny. Istotne jest zatem, aby widzieć, w jakiej kolejności i jak wychodzą zęby mleczne oraz kiedy i w jaki sposób dochodzi do ich wymiany na zęby stałe.

Kolejność wychodzenia zębów u dzieci

Pierwszymi wyrzynającymi się zębami mlecznymi są siekacze przyśrodkowe, czyli tzw. jedynki, które pojawiają się ok. 6-12. miesiąca życia malucha. Następne są siekacze boczne (dwójki), które pojawiają się między 9. a 16. miesiącem życia oraz pierwsze trzonowce (czwórki), które wychodzą ok. 13-19. miesiąca życia malucha. Około 16-23. miesiąca pojawiają się kły (trójki) i drugie trzonowce, czyli piątki (23-33. miesiąc). Dodać tu jednak trzeba, że to, kiedy zaczną wychodzić pierwsze mleczaki, w dużej mierze jest kwestią indywidualną. Proces ten uzależniony jest bowiem od czynników genetycznych, a także od ogólnego rozwoju dziecka. Co ciekawe, wyrzynanie się zębów mlecznych u dziewczynek następuje często szybciej niż u chłopców.

Jak wychodzą zęby mleczne?

Wskazana wcześniej kolejność tego, jak wychodzą mleczaki, zdarza się najczęściej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze tak musi być. Może się bowiem zdarzyć, że kolejność wyrzynania się zębów mlecznych u dziecka może być inna. Przykładowo najpierw mogą pojawić się jedyni, potem trójki i dopiero w następnej kolejności trójki. Taka sytuacja w żadnym wypadku nie powinna niepokoić rodziców. Jak bowiem wspomniano to, jak wychodzą mleczaki, uzależnione jest od różnych czynników, w tym czynników genetycznych. A po czym poznać, że maluchowi zaczynają wyrzynać się mleczaki? Pierwszym objawem jest obfite ślinienie się. Dodatkowo dziąsła dziecka są rozpulchnione i zaczerwienione, a także zaczynają swędzieć. Wówczas maluch zaczyna dość często wkładać rączki do buzi. Dziecko może być także rozdrażnione i płaczliwe. Warto wówczas posmarować dziąsła specjalnym środkiem na ząbkowanie i w ten sposób nieco maluchowi ulżyć. W momencie, kiedy zaczną wychodzić pierwsze mleczaki, pamiętać trzeba, że o takie zęby również należy dbać. To, co im najbardziej szkodzi, to cukier. Dlatego dziecku w tym czasie nie powinno się podawać choćby soczków z cukrem. Zęby mleczne są dość słabe. Narażenie ich na częsty kontakt z cukrem może doprowadzić do tzw. próchnicy wczesnej.

Wymiana zębów mlecznych na stałe

Wiedząc, jak wychodzą mleczaki, warto przejść do tematu ich wymiany na zęby stałe. Te wychodzić zaczynają mniej więcej od 6. roku życia dziecka. W tym właśnie czasie wypadać zaczynają zęby mleczne, a na ich miejscu pojawiają się zęby stałe. Cały proces wyrzynania się zębów stałych trwać może do mniej więcej 12. roku życia dziecka. Najdłużej wyrzynają się tzw. zęby mądrości. Może trwać to do 18. roku życia, a czasem nawet dłużej. Oczywiście liczba zębów stałych jest większa od mlecznych i wynosi 32. Dzielą się na siekacze (8), kły (4), zęby przedtrzonowe (8) oraz zęby trzonowe (12). Na koniec przypomnieć warto o systematycznych wizytach w gabinecie stomatologicznym i o właściwej higienie jamy ustnej. Tylko wówczas będzie można się cieszyć ze zdrowych zębów i pięknego uśmiechu.