Czy implanty zębowe mogą się nie przyjąć?

Czy implant zębowy może się nie przyjąć? Niestety tak. Może do takiej sytuacji dojść nawet wówczas, kiedy zabieg jego wszczepienia wykonany został bez zarzutu, a pacjent stosował się dokładnie do wszystkich zaleceń specjalisty. Wynika to z tego, że organizm zawsze może różnie zareagować na wprowadzenie nowego ciała obcego. Warto zatem wiedzieć, jakie mogą być objawy odrzucenia implantu zębowego.

Jakie są objawy odrzucenia implantu zębowego?

Implant zębowy to nic innego, jak tytanowa śrubka, która umiejscawiana jest w dziąśle, w miejscu po utraconym zębie. Implant zastępuje korzeń i stanowi bazę dla korony, która imituje naturalny ząb. Zabieg wszczepienia implantu najczęściej wykonywany jest w przypadku utraty naturalnego zęba. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie pięknego uśmiechu. Jednak czy implanty zębowe mogą się nie przyjąć? Jak wskazano we wstępnie, taka sytuacja jest możliwa. Wyróżnić można także kilka objawów świadczących o nieprzyjęciu się implantu. Podstawowy objaw takiej sytuacji zobaczyć można na zdjęciu RTG. Mowa tu o utracie masy kostnej w okolicach wszczepionego implantu. Wówczas po pewnym czasie od zabiegu pojawić mogą się również takie objawy jak ból, opuchlizna, krwawienie, a także ruchomość implantu zęba. Najczęściej przyczyną wystąpienia tych objawów jest zakażenie bakteryjne. Co ważne, w przypadku zauważenia pierwszych objawów odrzucenia implantu zębowego konieczna jest bardzo szybka reakcja. Odwlekanie w takiej sytuacji wizyty w gabinecie stomatologicznym może skutkować wtopieniem się implantu w otaczające go tkanki. Wówczas jedynym wyjściem będzie poddanie się kolejnemu zabiegowi. Z kolei szybka reakcja może pozwolić na uratowanie implantu poprzez wykonanie przeszczepu tkanki kostnej w okolice implantu.

Kiedy wiadomo, że implant się przyjął?

Wiedząc już, czy implanty zębowe mogą się nie przyjąć i jakie są tego objawy, warto także wiedzieć, po czym poznać, że implant się przyjął. Ogólnie rzecz ujmując, jest to dość proste. Przede wszystkim na zdjęciu RTG nie będzie widać utraty masy kostnej w okolicach wszczepionego implantu. To pierwsza oznaka tego, że zabieg zakończył się powodzeniem. Poza tym w przypadku przyjęcia się implantu pacjent nie odczuwa żadnych niepokojących objawów. Przede wszystkim nie odczuwa się silnego bólu, nie pojawia się opuchlizna i nie występuje krwawienie. Co najważniejsze, implant się nie rusza. Wszystko to wskazuje na to, że przyjął się on prawidłowo. Pamiętać jednak trzeba, że aby tak było, konieczne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń specjalisty. Wówczas zastanawianie się, czy implanty zębowe mogą się nie przyjąć, będzie zbędne.

Czy implanty są na całe życie?

Ogólnie zakłada się, że implanty zębów wszczepiane są na całe życie. Aby jednak tak było, spełnionych musi być kilka warunków. Kluczowy jest tu stan zdrowia osoby z wszczepionymi implantami oraz właściwa higiena jamy ustnej. Poza tym pamiętać trzeba o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Innymi słowy, jeśli nie pojawi się żadna choroba mogąca mieć wpływ na implant i jeśli pacjent będzie dbał o stan swojego uzębienia, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wszczepione implanty pozostaną do końca życia.