Lakować zęby czy nie?
Lakowanie zębów to zabieg, który ma na celu zabezpieczyć zęby przed próchnicą. Jest to nieinwazyjny zabieg, albowiem używany jest lak, czyli substancja, która jest nakładana na powierzchnię zęba. Jej właściwości zabezpieczają zęby przed próchnicą, jednak wciąż pojawia się pytanie: lakować zęby czy nie?
Czy warto lakować zęby?
Oczywiście, że tak! Próchnica to jedna z najpopularniejszych chorób zębów, zwłaszcza u dzieci. Lakowanie, które ma na celu zapobieganiu rozwoju próchnicy, jest idealnym rozwiązaniem, aby zadbać o nasze zęby. Jest to zabieg w pełni bezbolesny, a wręcz można powiedzieć, że przyjemny. Dodatkowo nie musimy się martwić, jeśli część laku się zetrze, albowiem można na spokojnie go uzupełnić. Lekarze specjaliści zalecają ten zabieg już od momentu, kiedy zęby zaczynają się wyrzynać. Sugerują, aby stale uzupełniać lakiem kolejne zęby, dzięki czemu już od samego początku zęby będą chronione przed próchnicą. Warto również wspomnieć, że do 8 roku życia lakowanie zębów trzonowych jest refundowane, natomiast lakowanie pozostałych zębów lub lakowanie w późniejszym wieku generuje koszty w postaci 30-60 złotych za jeden ząb.
Które zęby trzeba lakować?
Jeśli już nie mamy wątpliwości co do pytania: lakować zęby czy nie, to możemy się zastanowić nad tym, które zęby trzeba lakować. Zabieg lakowania jest wskazany dla wszystkich zębów trzonowych, zarówno mlecznych, jak i stałych, i przedczłonowych. Najczęściej lakowane są zęby trzonowe, albowiem w głównej mierze są narażone na ścieranie się i powstawanie wielu bruzd, w których może powstawać próchnica. Lakowanie najlepiej przeprowadzić jak najszybciej po wyrośnięciu stałego zęba trzonowego, aby zabezpieczyć go przed czynnikami próchnicotwórczymi. Najczęściej jest to wiek 6-8 lat, a kolejne zęby najlepiej lakować również zaraz po ich wyrośnięciu. Jeśli zależy nam na ochronie przed próchnicą warto wykonać lakowanie zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych.
Czy lakuje się zęby stałe?
Zęby mleczne wypadają i są zastępowane zębami stałymi, które zostają z nami przez resztę życia. Wiedząc, że nie powstają kolejne zawiązki zębów, warto dbać o nie najbardziej jak się da. Lakowanie zębów stałych jest świetnym rozwiązaniem, aby uchronić je przed próchnicą. Dodatkowo w 90% eliminuje proces demineralizacji szkliwa. Lakowanie nie posiada efektów ubocznych czy komplikacji, dzięki czemu jest bardzo atrakcyjnym zabiegiem. Lak jest bogaty we fluor, który odnawia tkanki zniszczone przez bakterie oraz reminalizuje zęby. Dzięki temu taki zabieg jest nie tylko profilaktyczny, ale również w pewnym stopniu leczniczy. Lakowanie zębów u osób starszych ma gorsze efekty, albowiem takie zęby doświadczyły już działań niekorzystnych czynników, jednak nadal warto jest je zabezpieczyć na przyszłość. Wedle popularnego powiedzenia: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”.
Nie zapominajmy jednak, że po lakowaniu zębów wciąż jesteśmy zobowiązani do dbania o higienę jamy ustnej i dokładne szczotkowanie zębów, aby uniknąć innych chorób.