Czy stałe zęby mogą się ruszać?

Naturalnym jest, że mleczne zęby zaczynają się ruszać i po pewnym czasie wypadają. Problemy zaczynają się w momencie, gdy sytuacja ta dotyczy zębów stałych. Nie należy bagatelizować tej sytuacji, gdyż może być ona sygnałem doznanego urazu lub nawet poważnej choroby.

Co zrobić, gdy stały ząb się rusza?

Na pytanie czy stałe zęby mogą się ruszać odpowiedź jest tylko jedna – nie powinny. Jeżeli mimo to obserwujemy, że zęby nie są stabilnie osadzone, powinniśmy niezwłocznie udać się do stomatologa. W przeciwnym wypadku możemy nawet stracić zęby.

Problem ruszania się stałych zębów może być spowodowany takimi schorzeniami jak paradontoza, zgrzytanie zębami, złamania, bruksizm, różnego rodzaju urazy mechaniczne. Sytuacja ta jest częsta także w przypadku pacjentów cierpiących na zaawansowaną próchnicę, z chorobą przyzębia. Warto zdawać sobie sprawę, że rozchwianie zębów może się pojawić po leczeniu ortodontycznym czy leczeniu kanałowym (jest to powikłanie, które nie powinno mieć miejsca). Kłopoty z ruszającymi się stałymi zębami mogą być wynikiem szkorbutu.

Czy zęby stałe mogą wypaść?

Jeżeli twierdząco odpowiadamy na pytanie czy stałe zęby mogą się ruszać, jesteśmy w trudnej sytuacji. Niestety mogą one również wypaść. Gdy mleczny ząb zaczyna się ruszać, jest to sytuacja prawidłowa – po prostu ustępuje on miejsca wyżynającym się zębom stałym. Gdy wypadają zęby stałe, nic ich nie może zastąpić. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest wszczepienie implantów (o ile nasz stan zdrowia na to pozwala).

Zdarza się, że wypadanie stałych zębów jest oznaką zakażenia, które może stanowić zagrożenie dla całego naszego organizmu. Do częstych przyczyn wypadania stałych zębów zaliczamy także zaawansowany wiek, uwarunkowania genetyczne. Na wypadanie stałych zębów w stosunkowo młodym wieku bardziej niż mężczyźni narażone są kobiety. W trakcie menopauzy często dochodzi do znacznego osłabienia kości, co negatywnie odbija się także na uzębieniu.

Jak zatrzymać ruszające się zęby?

Osoby, które zastanawiają się czy stałe zęby mogą się ruszać i co można z tym zrobić muszą mieć świadomość, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nie wszystkim chorobom jesteśmy w stanie skutecznie przeciwdziałać. Wobec niektórych chorób nowotworowych czy zaawansowanej osteoporozy lekarze są często bezradni. Jednocześnie w wielu przypadkach możemy podjąć działania zapobiegawcze. Gdy ruszanie się zębów jest wynikiem niewłaściwej diety czy chorób takich jak szkorbut, należy natychmiast zmienić sposób odżywiania i dostarczyć organizmowi potrzebne substancje odżywcze.

Stomatologowie są zdania, że przynajmniej części problemów z ruszaniem się stałych zębów można uniknąć dbając o higienę jemy ustnej. Ważne są też działania profilaktyczne mające na celu zachowanie dobrego zdrowia. Pamiętajmy, że ruszanie się stałych zębów nie oznacza jeszcze, że na pewno je stracimy. Współczesna stomatologia jest w stanie uratować nawet zęby wybite. Ważne jest, żeby po zaobserwowaniu jakichkolwiek nieprawidłowości jak najszybciej udać się do lekarza.