Borowanie zęba – co to?

Z jakiego powodu mało kto lubi chodzić do dentysty? Powodów może być wiele, lecz tym zdecydowanie najczęściej wymienianym jest nieprzyjemne doświadczenie związane z borowaniem zębów. Borowanie zęba co to jest i czy faktycznie jest się obecnie czego bać? A może w dzisiejszych czasach zabieg ten nie wzbudza już żadnego strachu i przeprowadzany jest zupełnie inaczej niż kilkanaście lat temu?

Na czym polega borowanie zęba?

Borowanie zęba co to jest? Jeśli ktoś chce się dowiedzieć nieco więcej na temat tego zabiegu, w pierwszej kolejności musi zrozumieć, jak dochodzi do powstawania próchnicy na zębach. To właśnie ona usuwana jest podczas zabiegu borowania.
Każdy doskonale wie, że zęby pokryte są bardzo twardą tkanką, czyli szkliwem. Celem szkliwa jest zabezpieczenie głębiej położonych warstw zęba przed uszkodzeniem. Niestety szkliwo nie jest niezniszczalne i w wyniku oddziaływania dużej ilości kwasów wydzielanych przez bakterie, mogą na jego powierzchni pojawiać się ubytki. Jest to tzw. próchnica, czyli zniszczenie zęba, które postępując sięgać może w jego głąb aż do nerwów.
Na czym zatem polega borowanie zęba? Jest to zabieg, podczas którego wykorzystywane jest specjalne wiertło. Jest ono na tyle mocne i szybkie, aby mogło usuwać zniszczoną tkankę zęba. Po usunięciu próchnicy powstaje w zębie pusta przestrzeń, która następnie jest zabezpieczana i wypełniana. W ten właśnie sposób umieszczana jest plomba.

Jak długo trwa borowanie zęba?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak długo trwa zabieg borowania zęba. Czy jest to procedura, która wymaga wielogodzinnych przygotowań, a sam zabieg rozkłada się na kilka dni?
Wiedzieć trzeba, że walka z próchnicą podczas zabiegu borowania zęba jest stosunkowo prosta i nie powinna żadnemu doświadczonemu stomatologowi sprawiać większych trudności. Nie da się jednak dokładnie powiedzieć, jak długo taki zabieg będzie trwał, ponieważ wszystko zależne jest od skali zniszczeń, czyli tego, jak dużo zęba jest objęte próchnicą. Zwykle jednak cały zabieg począwszy od usunięcia z zęba próchnicy, po wykonanie w nim plomby trwa około godziny. Można więc wszystko załatwić podczas jednej wizyty u stomatologa.

Czy borowanie zęba boli?

Borowanie zęba co to jest? Jak więc po powyższym opisie, jest to zabieg pozwalający wyleczyć ząb z próchnicy. Dlaczego zatem tak potrzebna i ratująca zęby czynność powoduje paniczny strach u pacjentów? Co za to jest dokładnie odpowiedzialne?
Nie da się ukryć, że wiele osób nie lubi dźwięku, który wydawany jest przez maszynę podczas borowania. Co więcej, w wyniku usuwania próchnicy wyczuwalny jest także dość charakterystyczny zapach. Największym jednak problemem dla każdego pacjenta jest możliwość odczuwania ogromnego bólu podczas zabiegu. To właśnie ten ból jest przyczyną powstawania wielu problemów z wizytami u dentysty, a nawet fobii.

Na szczęście w obecnych czasach można bardzo skutecznie walczyć z takim problemem. Podstawową metodą jest oczywiście znieczulenie, które powoduje, że pacjent zupełnie nie odczuwa bólu. Można również zastosować gaz rozweselający, aby pacjenta rozluźnić, a nawet uśpić go przy pomocy narkozy.