Jak dokładnie myć zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala na uniknięcie próchnicy oraz wielu innych problemów zdrowotnych związanych ze stanem zębów, dziąseł i pozostałych składających się na nią elementów. Jednak wiele osób wciąż nie ma wyrobionych prawidłowych nawyków higienicznych i od dziecka mierzy się z rozmaitymi dolegliwościami. Dowiedz się, jak dokładnie myć zęby, jak często należy to robić i o czym warto pamiętać, zabierając się do szczotkowania!

Jak myć zęby poprawnie?

Choć czyszczenie zębów może wydawać się proste, warto pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, jak również opanować najskuteczniejszą technikę. Przede wszystkim, należy zadbać o właściwy dobór szczoteczki, pasty i innych artykułów higienicznych, których używamy, takich jak nić dentystyczna czy płyn do płukania ust. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie, które nawet przy zbyt dużym nacisku nie spowoduje uszkodzeń szkliwa, i wielkość główki dopasowaną do ilości przestrzeni w jamie ustnej. Wybierając pastę do zębów, warto poszukać takiej, która zawiera wyłącznie lub przede wszystkim składniki pochodzenia naturalnego, na przykład wyciągi roślinne, działający na zęby wybielająco węgiel aktywny czy przeciwbakteryjny olejek z drzewa herbacianego; to samo dotyczy płynu do płukania. Należy myć zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a także za każdym razem, gdy odczujemy taką potrzebę. Z uwagi na to, że zaraz po posiłku szkliwo jest nieznacznie osłabione, powinno odczekać się około pół godziny przed myciem zębów. Nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej używamy po szczotkowaniu – pozwalają one na oczyszczenie powierzchni dla szczoteczki niedostępnych.

Jak długo należy szczotkować zęby?

Szczotkowanie nie powinno trwać krócej niż dwie – trzy minuty, jest to optymalny czas pozwalający na dokładne oczyszczenie powierzchni zębów. Zbyt krótkie i niedokładne mycie będzie sprzyjało rozwojowi płytki nazębnej, a następnie próchnicy zębów. Jednak warto wiedzieć, że zbyt długie i intensywne szczotkowanie również może być szkodliwe, powodując uszkodzenia dziąseł i szkliwa zębów. Po prawidłowo wykonanym szczotkowaniu zębów ich powierzchnia wyczuwalna językiem powinna być gładka.

Jak dokładnie myć zęby – krok po kroku

Jeśli chodzi o sam proces czyszczenia zębów szczoteczką manualną, do pewnego stopnia powinniśmy kierować się własną wygodą, jednak pamiętając o kilku zasadach. Jak dokładnie myć zęby? Zęby czyścimy ruchem wymiatającym, trzymając szczoteczkę pod kątem około 45° do powierzchni zęba, w kierunku od dziąsła do wierzchniej powierzchni zęba. W ten sposób usuwa się płytkę nazębną i resztki jedzenia z zębów oraz przestrzeni międzyzębowych, nie naruszając dziąseł. Następnie należy oczyścić powierzchnie żujące, trzymając szczoteczkę płasko i poruszając nią do przodu i do tyłu. Wewnętrzne powierzchnie zębów trzonowych czyści się trzymaną pionowo szczoteczką, wykonując delikatne ruchy góra – dół. Na koniec warto delikatnie wyszczotkować język i wypłukać usta wodą lub płynem do płukania. Regularne, prawidłowe czyszczenie to nawyk pozwalający na utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł.