Krwawienie dziąseł co robić

Powszechnie przyjęło się, że wszelkie choroby jamy ustnej dotyczą przede wszystkim zębów. Oczywiście może pojawić się na nich np. próchnica, lecz nie tylko ona stanowi problem. Równie często występującą przypadłością są krwawiące dziąsła. Warto więc wiedzieć o tej przypadłości nieco więcej. Krwawienie dziąseł co robić i jak się zachować?

Czy to oznaka choroby?

Krwawienie dziąseł co robić i o czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim zauważyć trzeba, że krew najczęściej pojawia się podczas mycia zębów. Jest ona doskonale widoczna na pianie, a także na samej szczoteczce. Wiele osób sądzi, że jest to wynik np. mechanicznego uszkodzenia dziąsła i ranka szybko się zagoi, lecz jest to o wiele poważniejszy problem, niż może się wydawać.
Czy krwawienie dziąsła może być oznaką choroby? Jak najbardziej tak, a najczęściej związane jest to ze stanem zapalnym, paradontozą czy też innymi poważnymi chorobami. Bardzo często są one wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, lecz także nadmiernie odkładającego się kamienia nazębnego czy też poważnych przypadłości np. anemii, cukrzycy, niedoboru witamin, a nawet przyjmowania pewnych leków.

Sprawdź co na krwawiące dziąsła

Krwawienie dziąseł co robić? Jak się zachować, jeśli zauważy się u siebie krew podczas mycia zębów? Najważniejszą sprawą jest to, aby tego problemu nie ignorować, ponieważ będzie się on tylko pogłębiać. Bardzo ważne w tym wypadku jest to, aby udać się do stomatologa na kontrolę stanu zębów oraz dziąseł. Podczas wizyty u specjalisty i przeprowadzeniu kontroli jamy ustnej stomatolog najpewniej od razu wskaże, co może być przyczyną krwawienia dziąseł. Kluczem zatem jest to, aby tę przyczynę usunąć. Jeśli więc odpowiedzialny za nią będzie kamień nazębny, niezbędne będzie jego usunięcie. Jeśli krwawienie spowodowane będzie stanem zapalnym, przepisane zostaną specjalne środki, które pozwolą wzmocnić procesy regeneracyjne i antyzapalne.

Niezwykle ważne w walce z krwawiącymi dziąsłami jest także to, jak będzie się dbało o higienę jamy ustnej. Rzecz jasna niezbędne jest, aby myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, lecz oprócz tego zaleca się również stosowanie specjalnego płynu do płukania jamy ustnej, nici dentystycznej, a nawet irygatora, aby skutecznie usunąć z przestrzeni pomiędzy zębami całe zabrudzenie.

Jak wzmocnić krwawiące dziąsła?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy istnieją jakieś sposoby na to, aby wzmocnić dziąsła i zabezpieczyć je przed krwawieniem. Czy są na to jakieś polecane rozwiązania?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, aby dobrać odpowiednią dla siebie szczoteczkę do zębów. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz poszczególne szczoteczki charakteryzują się różną twardością. Często sama zmiana włosia używanego w szczoteczce może przynieść bardzo pozytywne efekty. To, które będzie lepsze, zależne jest od osobistych upodobań, więc warto spróbować kilku modeli i samodzielnie podjąć decyzję, jakiej twardości włosia używać. Przyczyni się to do poprawienia kondycji dziąseł i nienarażania ich na uszkodzenie.