Licówka czy korona?

Czasem w procesie leczenia stomatologicznego zostajemy postawieni przed dokonaniem wyboru – licówka czy korona. W niektórych wypadkach te rozwiązania można stosować zamiennie, jednak są między nimi pewne znaczące różnice. Dlatego zanim zdecydujemy się na jedną z nich, warto dowiedzieć się, czym dokładnie są licówka i korona oraz jakie są wady i zalety obu rozwiązań.

Różnice między licówką a koroną

Choć niekiedy mogą być stosowane zamiennie, licówki i korony mają zasadniczo odmienne zastosowanie. Licówki to cienkie płytki wykonane z kompozytu, ceramiki lub porcelany, które nakleja się na zewnętrzną część zęba za pomocą specjalnego kleju. Wykorzystuje się je przede wszystkim do korekty estetycznej uzębienia – poprawy kształtu zęba, zniwelowaniu lub usunięciu diastemy, korekty lekkich wad zgryzu lub kształtu zębów, korekty niewielkich ubytków na widocznej części zęba czy usunięcie uporczywych przebarwień. W celu założenia licówek powierzchnię zębów należy w niewielkim stopniu oszlifować, jednak zasadniczo ich struktura pozostaje nienaruszona. Inaczej wygląda to w przypadku koron, które wykonuje się, gdy ząb posiada liczne wypełnienia, jest bardzo zniszczony lub pozostał jedynie korzeń. Założenie korony przywraca pełny kształt zęba, jednak wymaga zeszlifowania wszystkich jego powierzchni. Najczęściej wykonuje się korony ceramiczne na podbudowie z metalu, choć dostępne są również inne rozwiązania, takie jak korony z tlenku cyrkonu i ceramiki szklanej.

Licówka i korona – podobieństwa

Licówki i korony łączy przede wszystkim ten sam cel – przywrócenie estetycznego wyglądu zębów oraz prawidłowej funkcji żucia. Problemy z estetyką uzębienia często powodują stres, znaczne obniżenie pewności siebie, a co za tym idzie, ogólnego komfortu życia. Licówki i korony pozwalają na skorygowanie większości estetycznych problemów z zębami. Oba rodzaje wypełnień wykonuje się z trwałych materiałów, takich jak ceramika i porcelana, które do złudzenia imitują naturalny wygląd i funkcje zębów.

Licówka czy korona – co wybrać?

Jeżeli stajemy przed wyborem, licówka czy korona, warto pomyśleć przede wszystkim o tym, jaką część własnego zęba chcemy zachować i które z rozwiązań lepiej sprawdzi się u nas po dłuższym czasie. Licówkę, kiedy się zużyje lub uznamy to za konieczne, można wymienić na koronę, natomiast wymiana korony na licówkę jest już niemożliwa. Wykonanie korony jest również bardziej inwazyjne, przy czym w wypadku rozległych uszkodzeń naturalnej korony zęba może sprawdzić się lepiej, niż licówka. Licówka co prawda poprawi estetykę, ale może nie uchronić pozostałej części zęba przed dalszymi uszkodzeniami lub zakażeniem, które zawsze stanowi zagrożenie dla miazgi zęba.

Założenie korony może więc uchronić nas przed leczeniem kanałowym albo koniecznością usunięcia zęba. Z uszkodzonymi zębami warto udać się do dobrego gabinetu stomatologicznego, gdzie na pewno uzyskamy fachową poradę oraz ocenę stanu naszego uzębienia – ostatecznie na decyzji powinien zaważyć właśnie stan zęba.