Co to jest kiretaż?

Nieleczone choroby zębów i dziąseł mogą doprowadzić do coraz gorszych powikłań. Jednym z takich powikłań mogą być powiększone kieszonki i zaawansowany kamień nazębny, kiedy skaling i piaskowanie nie będą wystarczającymi zabiegami, które poprawią stan naszej jamy ustnej, więc trzeba sięgnąć po inną metodę – kiretaż. Ale co to jest kiretaż? Jest to zabieg, wykonywany przez stomatologa, polegający na dokładnym oczyszczeniu korzenia zęba z kamienia nazębnego oraz spłyceniu kieszonek dziąsłowych.

Rodzaje kiretażu

Odpowiadając sobie na pytanie: „co to jest kiretaż?”, warto się również zastanowić nad jego rodzajami. W zależności od głębokości kieszonek dziąsłowych wyróżniamy dwa rodzaje kiretażu:

– kiretaż zamknięty – jest wykonywany, gdy wielkość kieszonek nie przekracza 5 mm. Wtedy stomatolog nie musi rozcinać dziąsła, aby oczyszcić korzeń. Finalnie lekarz przepłukuje kieszonki dziąsłowe, żeby zapobiec zakażeniom. W takim przypadku wizyta kontrolna powinna odbyć się po tygodniu.

– kiretaż otwarty – jest wykonywany, gdy wielkość kieszonek przekroczy 5 mm. Takie kieszonki dziąsłowe wymagają przecięcia dziąsła, albowiem inaczej stomatolog nie jest w stanie dokładnie oczyścić korzeń z kamienia nazębnego oraz tkanki zapalnej. Na koniec zabiegu dentysta płucze ranę i zszywa miejsce zabiegu. Po tygodniu następuje wizyta, na której lekarz sprawdza czy rana goi się prawidłowo i jeśli tak, to zdejmuje szwy.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest również kiretaż laserowy, który może stanowić uzupełnienie dla kiretażu zamkniętego i otwartego.

Kiretaż – zalecenia po zabiegu

Wiedząc już co to jest kiretaż i jakie są jego rodzaje, to warto jeszcze zapoznać się z zaleceniami po zabiegu. Kiretaż nie jest przyjemnym zabiegem, a samo rozcięcie dziąsła może skutkować różnymi dolegliwościami, które są naturalną odpowiedzią organizmu. Jest to zabieg inwazyjny, dlatego kluczowe jest stosowanie się do zaleceń stomatologa, a należą do nich:
– rezygnacja ze szczotkowania zębów przez 12 h po zabiegu
– dbanie o higienę jamy ustnej (warto zaopatrzyć się w szczoteczkę z miękkim włosiem)
– przyjmowanie zaleconych antybiotyków
– rezygnacja z nitkowania zębów
– zakaz stosowania aspiryny
– zakaz spożywania alkoholu, gorących napojów i palenia papierosów
– rezygnacja z twardych pokarmów na rzecz diety półpłynnej (przynajmniej w pierwszym tygodniu)

Ile kosztuje kiretaż i jakie są jego efekty?

Oprócz pytania: „co to jest kiretaż?”, często pojawia się pytanie o cenę. Jest to zabieg inwazyjny, więc należy się liczyć z tym, że jego cena nie należy do najniższych. Cena kiretażu będzie zdecydowanie niższa w przypadku kiretażu zamkniętego (ok. 250-350 zł za 1/4 łuku zębowego) niż w przypadku kiretażu otwartego (ok. 200-250 zł za ząb).

Jednak wiedząc już co to jest kiretaż, to warto rozważyć taki zabieg mimo ceny, zwłaszcza jeśli krwawienie zębów jest naszą zmorą. Kiretaż poprawia stabilność zębów i likwiduje stan zapalny, dzięki czemu codzienne czynności, jak np. jedzenie, nie będą się kojarzyły z bólem a z przyjemnością!