Flossery dentystyczne

Aby móc się pochwalić pięknymi, białym zębami nie wystarczy samo szczotkowanie zębów czy też płukanie ust płynem, należy także regularnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe, gdzie najczęściej gromadzą się trudne do usunięcia zwykłą szczoteczką do zębów resztki jedzenia. Zazwyczaj sięgamy tutaj po nić dentystyczną, której użycie może być niemałym wyzwaniem. Niekomfortowe i trudne użycie nici często zniechęca nas do czyszczenia zębów w ten sposób.

Higiena jamy ustnej

Jeśli masz problem z czyszczeniem zębów nicią dentystyczną, powstało urządzenie, które będzie idealną alternatywą — flosser dentystyczny. Flosser jest  mikro szczoteczką, posiada rękojeść i mocną naciągniętą nić dentystyczną. Dobrze sprawdzają się zarówno przy czyszczeniu siekaczy, jak i zębów trzonowych z tyłu. Stanowi też doskonałą opcję dla osób noszących aparaty ortodontyczne oraz tych, którzy mają protetyczne uzupełnienia, na przykład w postaci mostów.

Flossery dentystyczne możemy podzielić na tradycyjne oraz elektryczne. Tradycyjny, często nazywany też niciowykałaczką  składa się z wykałaczki i nici, a nawet skrobaczki do języka. Wiele funkcji w tak małym urządzeniu to wielki plus flosserów tradycyjnych. Ponadto flosser jest niezwykle higieniczny, nici dentystycznej nie trzymamy w palcach, a flosser jednorazowego użytku od razu wyrzucamy. Niestety jest to mało ekologiczne rozwiązanie, ale w takim wypadku można zdecydować się na drugi rodzaj, czyli flosser elektryczny nazywany również irygatorem do zębów. Zasilany jest on baterią i posiadają wymienną nylonową końcówkę. Urządzenie oczyszcza przestrzenie między zębami, a także kieszenie zębowe przy pomocy cienkiego strumienia wody pod dużym ciśnieniem. Dentyści polecają stosowanie takiego urządzenia do codziennej higieny jamy ustnej.

Flosser tradycyjny

W jaki sposób używać flossera tradycyjnego? Ruchy flossera są podobne do ruchów czyszczących nicią dentystyczną. Należy delikatnie wsunąć flosser w przestrzeń międzyzębową i ruchami pionowymi (w kierunku od dziąsła) czyścić boki zębów. Flossera należy używać delikatnie i uważnie, zbyt mocne ruchy mogą powodować krwawienie.

Flosser elektryczny

W jaki sposób używać flossera elektrycznego? Ustawiamy ciśnienie irygatora, nakierowujemy na szparę międzyzębową. Zaczynając od najniższego ciśnienia, stopniowo je zwiększamy i podążamy linią dziąseł do kolejnych zębów. Po zakończeniu wyłączamy urządzenie, wyjmujemy dyszę i wypuszczamy pozostałą wodę. Pozostawienie wody w zbiorniku może spowodować rozwój bakterii.

Flossery dentystyczne wydają się idealną alternatywą dla nici, można ją kupić w każdej aptece i drogerii stacjonarnej oraz przez internet. Ceny tradycyjnych flosserów zaczynają się od 10 zł za paczkę 30 sztuk. Flosser elektryczny to wydatek zaczynający się do 60 zł. Jeśli nie lubimy lub mamy problem z czyszczeniem zębów nicią, warto zainwestować w zdrowie i higienę jamy ustnej poprzez zakup flossera. Jakiekolwiek wybierzemy rozwiązanie, pamiętajmy, że nitkować zęby trzeba co najmniej raz dziennie. Można to robić przed szczotkowaniem, jak i po tej czynności.