Tomografia komputerowa w stomatologii – czemu jest tak ważna?

Dbanie o uzębienie jest bardzo ważne, dlatego też obecnie można korzystać z różnych badań w gabinetach stomatologicznych, dzięki którym da się szybko i sprawnie wyleczyć zęby. Warto zatem wiedzieć, że popularnym badaniem jest tomografia komputerowa w stomatologii, którą można wykonywać praktycznie u każdego pacjenta.

Tomografia komputerowa szczęki i żuchwy w stomatologii – co warto wiedzieć?

Tomografia komputerowa w stomatologii to przede wszystkim zabieg, który w bezbolesny sposób może zrobić pełne zdjęcie szczęki i żuchwy. Pacjent przed badaniem jest ustawiany przez stomatologa przy specjalnym urządzeniu, które wysyła za pomocą lampy prześwietlającej obraz bezpośrednio na monitor. Dzięki temu, że tomografia komputerowa w stomatologii jest tak ważnym i bezbolesnym badaniem, to mogą z niej korzystać pacjenci, którzy nie są w ciąży lub nie mają innych przeciwwskazań.

Tomografia stomatologiczna zębów – czy jest bezpieczna?

Współczesna medycyna pozwala na to, by przeprowadzona tomografia zębów była w stu procentach bezpieczna, jednak zaleca się, by kobiety w ciąży unikały promieniowania rentgenowskiego. Należy też dodać, że tomografia komputerowa w stomatologii jest wykonywana na sprzęcie najnowszej i najwyższej technologii, co także sprawia, że samo badanie trwa krótko i w bezpieczny sposób może przejść je również dziecko.

Stożkowa tomografia komputerowa – co to jest?

Tego rodzaju tomografia komputerowa pozwala na dokładne zrobienie zdjęcia zębów, jak i struktur tkanek szczęki. Warto też dodać, że podczas tego badania pacjent jest narażony na znacznie mniejsze promieniowanie niż przy zwykłym tomografie, co jest niewątpliwie kolejną zaletą nowoczesnej stomatologii. Dobrze jest też wspomnieć, że stożkowa tomografia w jednym skanie daje obraz kości w okolicy czaszkowo-twarzowej i zębów. Dzięki czemu można precyzyjnie wykonać plan leczenia, jak i samo leczenie. Co więcej, to stożkowa tomografia wykorzystywana jest również do robienia zdjęć korzeniom zębowym i da się także zbadać kanały zębowe.

Czy na tomografię komputerową zębów trzeba się jakoś specjalnie przygotować?

Tomografia komputerowa w stomatologii jest badaniem, na które nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Warto jednak pamiętać, by przed samym badaniem zdjąć takie rzeczy jak okulary, spinki do włosów czy biżuterię, która może przeszkadzać w trakcie wykonywania tomografu. Osoby niesłyszące lub niedosłyszące muszą także na czas badania zdjąć aparat słuchowy. Należy także wspomnieć o tym, że na tego rodzaju badanie potrzebne jest także skierowanie, gdyż używane są promienie rentgenowskie, które w dużej dawce mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Dobrze jest też wspomnieć, że w przypadku dzieci rodzic nie może być z nim obecny w trakcie robienie zdjęć tomografem komputerowym, ale warto dodać, że wcześniej małoletni pacjent jest znakomicie przygotowany przez osobę obsługującą sprzęt. Dzięki temu każdy pacjent, niezależnie od wieku może wykonać w bezbolesny sposób tomografię szczęki, która jest świetnym ułatwieniem leczenia.