Szyny retencyjne

Każdej osobie, która podejmuje leczenie ortodontyczne, zależy na utrzymaniu efektów leczenia przez całe życie. Jest to możliwe dzięki stosowaniu specjalnych aparatów retencyjnych, które mają na celu utrzymać zęby w nowym miejscu. Szyny retencyjne zakłada się głównie wieczorem. Noszenie takiego aparatu przez kilka godzin w ciągu nocy wystarczy, aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Jak działają szyny retencyjne? Dlaczego retencja po leczeniu ortodontycznym jest tak ważna? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Co robi szyna retencyjna?

Szyna retencyjna służy do podtrzymywania efektów leczenia ortodontycznego. Wielu lekarzy określa noszenie aparatu retencyjnego jako ostatni etap leczenia. Po zakończeniu leczenia włókna zębodołowe są bardzo niestabilne, co sprawia, że zęby mogą wrócić do swojego początkowego ułożenia. Aby temu zapobiec stosuje się szyny retencyjne, których zadaniem jest utrzymanie zębów we właściwej pozycji, do czasu aż włókna elastyczne w pełni się uporządkują. Wiele osób zapomina o noszeniu szyn retencyjnych, pomimo zaleceń lekarza. Najczęściej u takich osób efekty leczenia ortodontycznego przestają być widoczne po około dwóch latach. Warto zatem zdać sobie sprawę z tego, jak ważną kwestią jest retencja i jaki ma ona wpływ na trwałość efektów leczenia.

Jak długo trzeba nosić retainer?

Czas trwania leczenia retencyjnego zależy przede wszystkim od rodzaju i nasilenia wady zgryzu oraz zastosowanej metody leczenia. Przyjmuje się jednak, że leczenie retencyjne powinno trwać 1-2 lata. Retencja jest niezbędna po zakończeniu leczenia ortodontycznego, ponieważ kolagen włókien zębodołowych ulega pełnemu uporządkowaniu po około dwóch latach od zdjęcia aparatu ortodontycznego. Przez cały ten okres włókna elastyczne są niestabilne, co może prowadzić do ponownego przesunięcia się zębów. To właśnie dlatego noszenie aparatu retencyjnego jest tak istotnym elementem całego leczenia.

Ile kosztują szyny retencyjne?

Cena aparatu retencyjnego zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Można jednak przyjąć, że retencja w przypadku obu łuków zębowych to wydatek rzędu 2000 złotych. Należy pamiętać o konieczności zakupu aparatu retencyjnego przed rozpoczęciem leczenia. W ten sposób możemy uniknąć nieplanowanych wydatków związanych z leczeniem ortodontycznym. Szyny retencyjne dla wielu osób mogą wydawać się dość dużym wydatkiem, jednak biorąc pod uwagę fakt, że odpowiadają one za utrzymywanie efektów zabiegu, zdecydowanie warto je zakupić.
Istnieje wiele rodzajów aparatów retencyjnych. Do najpopularniejszych zalicza się przede wszystkim retainery stałe, czyli aparaty retencyjne, które stosuje się do końca życia. Wielu ortodontów zaleca stosowanie retainerów w przypadku leczenia stłoczeń zębów. Znajdują one również zastosowanie w leczeniu diastemy. Do pozostałych aparatów retencyjnych można zaliczyć:

  • aparaty czynnościowe,
  • pozycjonery,
  • płyty Schwarza,
  • płyty Hawleya.
    Wybór odpowiedniego aparatu retencyjnego zależy przede wszystkim od rodzaju leczonej wady.