Aparat na zęby nakładkowy

Wady zgryzu, stłoczenia zębów, diastemy i inne dolegliwości, które uniemożliwiają cieszenie się pięknym uśmiechem, można leczyć za pomocą aparatów ortodontycznych. Najbardziej popularnym rodzajem aparatu jest klasyczny aparat stały, który zakłada się na okres około dwóch lat. Istnieje kilka wariantów aparatów stałych, które różnią się od siebie przede wszystkim wyglądem, sposobem montażu i ceną. Zasada działania każdego z nich jest bowiem bardzo podobna. Nie wszyscy jednak chcą nosić aparat stały przez tak długi czas. Idealną alternatywą dla takich osób jest aparat na zęby nakładkowy, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością. Jak przebiega leczenie przy pomocy nakładek? Czy aparat na zęby nakładkowy jest skuteczny? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Leczenie aparatem nakładkowym

Aparaty nakładkowe, czyli tzw. alignery, to aparaty ruchome, które można wyjmować z jamy ustnej. Mają one postać przezroczystych nakładek, dopasowanych do łuku zębowego danej osoby, na podstawie badania wycisku 3D. Takie nakładki po założeniu są praktycznie niewidoczne. Dużą zaletą ich stosowania jest przede wszystkim krótszy czas leczenia niż w przypadku standardowych aparatów ortodontycznych. Wiele osób decyduje się również na noszenie nakładów ze względów estetycznych. Aparat na zęby nakładkowy to rozwiązanie o wiele bardziej komfortowe niż klasyczny aparat stały. Dużym plusem stosowania takiego aparatu są również rzadsze wizyty kontrolne. W przypadku klasycznego aparatu odbywają się one średnio raz w miesiącu, natomiast posiadacze aparatów nakładowych mogą odwiedzać ortodontę raz na dwa miesiące.

Czy aparat nakładkowy jest skuteczny?

Istnieje wiele badań, które potwierdzają skuteczność aparatów nakładowych. W internecie można również trafić na opinie wielu zadowolonych pacjentów, którzy pozbyli się wad zgryzu i problemów ze stłoczeniami zębów przy użyciu przezroczystych nakładek. Warto jednak pamiętać o tym, że aparaty nakładkowe są stosunkowo nową technologią i w przypadku bardzo skomplikowanych wad, bardziej sprawdzonym sposobem leczenia może okazać się aparat stały.
Niemniej jednak, w większości przypadków leczenie aparatem nakładkowym przynosi szybkie i bardzo zadowalające rezultaty.

Ile kosztuje aparat na zęby nakładkowy?

Aparat na zęby nakładkowy jest rozwiązaniem zdecydowanie droższym niż klasyczny aparat stały. Koszt nakładek na cały okres leczenia wynosi 12-16 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać o tym, że czas leczenia przy użyciu nakładek potrafi być nawet o połowę krótszy niż w przypadku leczenia aparatem stałym. Znacznie rzadsze są również wizyty kontrolne, które należy odbyć w trakcie leczenia. Oznacza to, że po podliczeniu wszystkich kosztów, aparat nakładkowy wcale nie musi być rozwiązaniem o wiele droższym niż klasyczny aparat stały. Leczenie przy użyciu nakładek na zęby jest bardzo popularne i powszechnie promowane w wielu klinikach ortodoncyjnych. W związku z tym w większości placówek istnieje możliwość rozłożenia płatności za aparat nakładkowy na raty.