Jak często usuwać kamień nazębny?

Troska o uzębienie to coś, co sprawia problem wielu osobom. Ponadto spore zaniedbanie skutkuje pojawieniem się kamienia nazębnego. Kiedy na naszych zębach pojawi się taki kamień, nie pozostaje nic innego jak udać się do dentysty. Jest to problem z gatunku tych, kiedy nie można sobie poradzić samodzielnie.

Dlaczego powinno się usuwać kamień nazębny?

Wiele osób pewnie zastanawia się nad tym, jak często usuwać kamień nazębny. Prawdopodobnie znajdą się też tacy, którzy myślą o tym, czy w ogóle warto to robić.

Należy zacząć od tego, że usunięcie kamienia nazębnego jest koniecznie. Krótko mówiąc, chodzi o higienę jamy ustnej. Brak troski o higienę jamy ustnej to prosta droga do pojawiania się różnych problemów.

Jak można pozbyć się kamienia nazębnego?

Zanim przejdziemy do tego, jak często usuwać kamień nazębny, skoncentrujmy się na działaniu. Usuwanie kamienia nazębnego odbywa się przez skaling. Najprościej powiedzieć, że skaling to zabieg, podczas którego dochodzi do usunięcia kamienia nazębnego. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że możemy wyróżnić kilka metod. Zdarza się nawet, że czasami kilka metod łączonych jest w trakcie jednego zabiegu. Tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, aby skutecznie usunąć kamień zlokalizowany w różnych miejscach i o różnej twardości.

Zabieg skalingu od razu kończy się tzw. polerowaniem. W trakcie tego zabiegu zęby zostają dodatkowo wygładzone i pokryte ochronną pastą. W niektórych okolicznościach wskazane jest płukanie ust za pomocą płynów antybakteryjnych. Chodzi o zniwelowanie działania bakterii uwalniających się z usuwanych złogów.

Ciekawe jest też to, że skaling często przeprowadza się łącznie z tzw. piaskowaniem. Takie rozwiązanie uważa się za świetny sposób na zwiększenie skuteczności zabiegu. Chodzi o oczyszczenie trudno dostępnych miejsc i usunięcie przebarwień.

Jak często powinno się usuwać kamień nazębny?

W ten sposób dochodzimy do częstotliwości usuwania kamienia nazębnego. Można przypuszczać, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak często usuwać kamień nazębny.

Pojawianie się kamienia nazębnego to coś, czego nie możemy sprowadzić do jakichś konkretnych ram. Niemniej jednak szacuje się, że skaling powinno się wykonywać raz w roku. Nawet przy założeniu, że wszystko wydaje się w porządku. Istotne jest również to, że możemy mówić o osobach, które są bardziej narażone na powstanie kamienia nazębnego. Do grup ryzyka zaliczają się palacze oraz osoby, które przepadają za kawą lub herbatą. W przypadku takich osób mówi się, że skaling trzeba wykonywać raz na pół roku. Naturalnie powinno też pamiętać o tym, iż nie należy sztywno trzymać się przyjętych ram. Jeżeli na zębach pojawią się twarde złogi, to znaczy, że pora udać się do dentysty. Nie ma znaczenia, czy korzystaliśmy z pomocy dentystycznej 3, 5 czy 7 miesięcy temu.

Pamiętajmy także o tym, że zaniedbania mogą przełożyć się na pojawienie poważniejszych problemów. Należy przez to rozumieć choćby konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego czy ekstrakcji zęba.