Wypadanie mleczaków u dziecka

Wypadanie mleczaków u dziecka to niezwykle istotny moment w jego życiu. Zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica jest to bardzo stresująca chwila. Warto jednak mieć świadomość tego, że wypadanie zębów mlecznych jest procesem zupełnie naturalnym i nie należy się przejmować się ich utratą. Dlaczego właściwie zęby mleczne wypadają? W którym momencie życia się to odbywa? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Wypadanie zębów mlecznych

Pojawienie się zębów mlecznych to kwestia bardzo indywidualna. U niektórych dzieci wyrzynają się one już około 6. miesiąca życia, natomiast inne dzieci muszą na to poczekać prawie rok. Można jednak przyjąć, że u większości dzieci zęby mleczne wyrzynają się między 6 a 12 miesiącem życia. Najczęściej jest to uwarunkowane genetycznie. Jeśli u rodziców dziecka zęby mleczne pojawiły się dość szybko, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że u dziecka również pojawią się stosunkowo wcześnie. Indywidualną kwestią jest również wypadanie mleczaków u dziecka. Niektóre dzieci zaczynają tracić zęby mleczne nieco później niż inne i nie należy przejmować się, jeśli wypadanie mleczaków nie odbywa się w książkowym tempie.

Kiedy wypadają mleczaki?

Wypadanie mleczaków u dziecka, podobnie jak ich pojawienie się, jest w dużym stopniu kwestią indywidualną. U niektórych dzieci proces ten następuje szybciej niż u innych. Najczęściej jednak zęby mleczne zaczynają wypadać około 5 roku życia. Proces ten trwa zazwyczaj do 12. roku życia. Czasami jednak zdarza się, że niektóre starsze dzieci nadal mają zęby mleczne. W takiej sytuacji warto udać się do stomatologa, który zdiagnozuje przyczynę problemu. Jeśli chodzi o wypadanie zębów mlecznych, u dziewczynek można zaobserwować to znacznie wcześniej niż u chłopców.

Czy ząb stały wypchnie mleczaka?

Wypadanie mleczaków u dziecka oraz wyrzynanie się zębów stałych jest procesem zupełnie naturalnym. Najczęściej proces utraty zębów mlecznych rozpoczyna się około 5 roku życia i trwa przez 7-8 lat. Przez ten czas zęby mleczne ustępują miejsca zębom stałym. Jeśli jednak zęby mleczne nie wypadają przez długi czas, warto odwiedzić stomatologa. Może okazać się, że przyczyną takiego stanu rzeczy są zatrzymane zęby stałe. Jest to problem, z którym boryka się znaczna część osób. Polega on na zatrzymaniu stałego zęba w dziąśle, dzięki czemu nie wywiera on nacisku na ząb mleczny. W rezultacie ząb mleczny nie może samoistnie wypaść, a ząb pozostaje zatrzymany w dziąśle i należy usunąć go chirurgicznie.

Wiele osób zastanawia się jak właściwie wygląda wypadanie mleczaków u dziecka i czy ząb stały jest w stanie wypchnąć mleczaka. Otóż zęby stałe napierają na zęby mleczne, dzięki czemu w pewnym momencie można zaobserwować ich rozchwianie. Jeśli zęby mleczne u dziecka się ruszają, jest to pierwsza oznaka wymiana uzębienia z mlecznego na stałe. Warto wspomnieć o tym, że wypadanie mleczaków jest zupełnie bezbolesne. W większości przypadków dziecko nawet nie odczuwa tego, że właśnie straciło ząb. Nie warto zatem obawiać się tego procesu.